Web
Analytics

[page_title]

Mladý kráľovič chce vyhovieť otcovmu prianiu a oženiť sa. Starena mu poradí, aby našiel Sklený vrch a na ňom odtrhol tri citróny. Kráľovič putuje svetom až príde k jednej ohave a jej matke v olovenom zámku, potom ohave s matkou v striebornom a nakoniec k ozrute s matkou v zlatom zámku. V každom zámku ho pošlú s odkazom: z oloveného zámku s olovenými haluškami, zo strieborného so striebornými haluškami a zo zlatého so zlatými haluškami. Každá návšteva je nebezpečná a mladíkovi ide o krk. Po tej poslednej sa dozvie o troch vrchoch, za ktoré slnko zapadá. Tretí vrch je sklený. Kráľovič cíti vôňu citrónov už zďaleka. Na jeho klzký vrch sa dostane pomocou olovených, strieborných a zlatých halušiek. Citróny sú mu súdené a spadnú mu do lona. Cestou domov rozreže prvý citrón a z neho vyskočí dievča, ktoré pýta jesť a piť a šaty. Princ nemá a tak dievčina zmizne. To sa opakuje ešte raz a tretí rozreže až doma, kde je nachystaný a vie vyhovieť. Tak prišiel kráľovič k neveste a otec im spokojne požehnal.

It is a story of a long journey. A young prince who would gladly have fulfilled his father’s wish, but there was no damsel in whom his heart could take delight.
Once a woman appeared before him and said to him. “Go to the glass hill, pluck the three lemons, and you will have a wife in whom your heart will take delight.”
Her words went through the prince’s soul and that is the beginning of our long journey.

Story Name:
[project-name-list]

Language:
[languages]

Meet the storyteller